Atatürk Ve Montessori

Araştırmalar yapıldığında Montessori Eğitim Metodu ile ülkemiz Milli Eğitimi arasında uzun yıllara dayanan bir tanışıklık olduğu ama her yeni dönem içinde değerini yeterince bulamadığı görülmektedir.

Modern Türkiye’nin kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk konu ile yakından ilgilenmiş ve bu sahada Maria Montessori’nin eğitim anlayışının ülkemiz öğretmenleri tarafından mutlak surette öğrenilmesini istemiştir.

Atatürk’ün çocuklara verdiği değeri gösteren sözleri

23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk onları Türk devletinin geleceği olarak belirlemişti. Ülkelerini seven, tarihine saygı duyan, devletini ileri götürmesini istediği çocuklara nasihatler da bırakmıştı.

İşte Atatürk’ün çocuklar için söylediği sözler…

Atatürk’ün çocuklara verdiği değeri gösteren sözleri
Geleceğimizi onlara emanet ediyoruz; “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. “

“Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

Pin It on Pinterest

Shares

Şimdi Paylaş

Bu iletiyi arkadaşlarınla ​​paylaş!